Etkinlik Bayat Ekmek Tarifi Etkinlik Listesi

Etkinlik Adı - İçeriği
: Bayat Ekmek Tarifi (İsraf, Paylaşmak, Taze-Bayat, Hayvanları Koruma)
Etkinliğin Çeşidi
: Sanat , Türkçe , Alan Gezisi (Bütünleştirilmiş Büyük Grup)
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
B G : K : Kazanım 2:Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. (Gerçek durumu inceler.)
B G : K : Kazanım 2:Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. (Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.)
B G : K : Kazanım 19: Problem durumlarına çözüm üretir. (Problemi söyler. )
B G : K : Kazanım 19: Problem durumlarına çözüm üretir. (Probleme çeşitli çözüm yolları önerir. )
B G : K : Kazanım 19: Problem durumlarına çözüm üretir. (Çözüm yollarından birini seçer. )
B G : K : Kazanım 19: Problem durumlarına çözüm üretir. (Seçtiği çözüm yolunun gerekçesini söyler. )
S D G : K : Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir. (Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir.)
S D G : K : Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir. (Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir.)
MATERYALLER : Tarif kitabı kapağı için hazırlanan boyama sayfası, süt, paketlenmiş bayat ekmekler, boya kalemleri, tariflerin yazılı olduğu sayfa, A4 kağıdı, zımba
SÖZCÜKLER : Taze, bayat, israf, tarif
KAVRAMLAR : Sert-Yumuşak , Taze-Bayat
ÖĞRENME SÜRECİ

• Sınıfa içerisinde çocuk sayısı kadar hediye paketi olan bir kutuyla gelinir. Çocuklarla çember şeklinde oturulur. Çocuklara “Sizler için küçük hediyeler hazırladım, acaba bu hediye ne olabilir?” denilerek hediye paketlerinin içerisinde ne olduğunu tahmin etmeleri istenir.
• Tahminler söylenirken hediye paketleri dağıtılır. Bu kez tahminlerin paketlere dokunularak yapılması istenir. “Sert mi yumuşak mı?” diye sorularak çocuklardan cevapları alınır ve paketleri açmaları istenir.
• Paketlerin içinden bayat ekmek parçaları çıkar. Çocuklarla birlikte bayat ekmek parçaları ile ilgili sohbet edilir. Ekmeklerimizi aldığımızda taze oldukları ancak ihtiyacımızdan fazla aldığımızda kalan ekmeklerin bekledikçe bayatladığı söylenir. “Ekmeğimiz bayatladığında neler yaparız? Bayat ekmekleri çöpe atmak doğru mudur? İhtiyacımız olandan fazla ekmek almak doğru mudur?“ gibi sorularla sohbet sürdürülür. “Hediye paketimizden çıkan bayat ekmekleri nasıl değerlendirebiliriz?” sorusuyla beyin fırtınası başlatılır. Çeşitli fikirler üretmeleri istenir. Üretilen fikirlerden birinin “Sokak hayvanlarıyla paylaşabiliriz.” cevabı olması sağlanır.
• Sohbet bitiminde çocuklarla birlikte bahçeye çıkılır. Bayat ekmeklerin bir kısmı süt dolu bir kabın içerisine doğranır, kedi ve köpeklerin ulaşabileceği yerlere konur, kalan ekmek parçaları kuşlar için çevredeki ağaçların dallarına takılır. Havaların soğuduğu ve sokak hayvanlarının yiyecek ve su bulmakta zorlandıkları anlatılır. Sokak hayvanlarına sahip çıkmanın çevremize karşı sorumluluğumuz olduğu vurgulanır. Bayat ekmeklerimizi israf etmeyerek bu şekilde hayvanlarla paylaşabileceğimiz söylenir. Tüm ekmek parçaları değerlendirildikten sonra sınıfa geçilir.
• Bayat ekmekleri kullanarak yapılabilecek birçok yemek ve tatlı tarifi olduğu söylenir. “Hep birlikte bayat ekmek tarifleri kitabı hazırlamaya ne dersiniz? Bu sayede evde ailelerimize de ekmek israf etmemenin önemini anlatmış oluruz” denir ve tarif kitabı için hazırlanan boyama sayfası dağıtılır. Boyanan sayfa kitabın kapağını oluşturur. Üzerinde bayat ekmekle yapılabilecek yiyeceklerin tariflerinin olduğu sayfa ve bir tane boş A4 sayfası kapak için hazırlanan boyama sayfasına zımbalanır. Boş sayfaya, evde bayat ekmeklerle yapılan bir tarifi ailelerine yazdırmaları istenir.

DEĞERLENDİRME

• Bugün neler yaptık?
• Hediye paketinden ne çıktı?
• Bayat ekmekleri ne yaptık?
• Bayat ekmeklerle başka neler yapılabilir?
• Sokak hayvanlarına bayat ekmekler vermek dışında nasıl yardımcı olabiliriz?
• Bayat ekmekleri çöpe atarsak neler olabilir?
• İhtiyacımız olandan fazla ekmek aldığımızda neler olabilir?

AİLE KATILIMI

• Gönderilen tarif kitabından bir tarif seçerek çocuklarıyla birlikte yapmaları istenir.
• Bayat ekmeklerden biraz ayırıp tekrar hediye paketi yaparak ailelerine hediye etmeleri ve bayat ekmekleri israf etmemenin önemini ailelerine de anlatmaları istenebilir.

DESTEKLENEN DEĞERLER
Sorumluluk : Bayat ekmek israf etmenin olumsuz yanları anlatılarak bu konuda bilinçli tüketici ve sorumluluk almaya istekli bir vatandaş olmanın önemi vurgulanmaktadır.
Paylaşma : Ekmeğin israf edilmeyerek farklı şekillerde değerlendirilmesi ve sokak hayvanlarıyla paylaşılmasının önemine değinilmektedir.
BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR
Hayvanları Koruma günü
ÖNERİLER

• Yapılan hediye paketi çocuklar dokunduğunda ekmeği elleriyle hissedebilecekleri bir malzemeden seçilerek “Sert mi yumuşak mı, köşeleri var mı, şekli nasıl?” gibi sorularla duyu çalışması uzatılabilir.

Ekler
BAYAT EKMEK.jpg BAYAT EKMEK3.jpg TARİFLER.jpg